Kraujo spaudimas 120/60: ar tai normalu ir ką tai reiškia?

Kas yra kraujo spaudimas?

Kraujo spaudimas yra vienas svarbiausių žmogaus sveikatos rodiklių. Tai jėga, kuria kraujas spaudžia kraujagyslių sieneles. Kraujo spaudimas matuojamas gyvsidabrio stulpelio milimetrais (mmHg) ir pateikiamas dviem skaičiais, pavyzdžiui, 120/80.

Kraujo spaudimo reikšmė sveikatai

Kraujo spaudimas parodo širdies ir kraujagyslių sistemos būklę. Normalus kraujo spaudimas užtikrina tinkamą kraujo apytaką ir deguonies tiekimą į organus bei audinius. Per aukštas ar per žemas kraujo spaudimas gali signalizuoti apie įvairias sveikatos problemas.

Kaip matuojamas kraujo spaudimas?

Kraujo spaudimas paprastai matuojamas specialiu prietaisu – kraujospūdžio matuokliu. Matavimo metu ant žasto uždedama manžetė, kuri pripučiama oru. Prietaisas fiksuoja sistolinio ir diastolinio spaudimo reikšmes. Svarbu kraujo spaudimą matuoti ramybės būsenoje.

Ką reiškia kraujo spaudimas 120/60?

Kraujo spaudimas 120/60 mmHg reiškia, kad sistolinis spaudimas yra 120, o diastolinis – 60. Norint suprasti šias reikšmes, svarbu žinoti, kas yra sistolinis ir diastolinis spaudimas.

Sistolinis ir diastolinis spaudimas

Sistolinis spaudimas (viršutinis rodmuo) parodo kraujagyslių spaudimą, kai širdis susitraukia ir išstumia kraują. Diastolinis spaudimas (apatinis rodmuo) rodo kraujagyslių spaudimą tarp širdies susitraukimų, kai ji atsipalaiduoja ir prisipildo kraujo.

Ar kraujo spaudimas 120/60 yra normalus?

Idealus kraujo spaudimas yra laikomas 120/80 mmHg. Kraujo spaudimas 120/60 vertinamas kaip normalus, tačiau šiek tiek žemesnis už vidutinį. Jei savijauta gera ir nėra kitų sveikatos sutrikimų, toks spaudimas paprastai nekelia susirūpinimo.

Kraujo spaudimo normos pagal amžių

Kraujo spaudimo normos gali skirtis priklausomai nuo amžiaus. Su amžiumi kraujagyslių sienelės tampa standesnės, todėl vyresniame amžiuje kraujo spaudimas paprastai būna aukštesnis.

Kraujo spaudimo lentelės

Lentelėse pateikiamos orientacinės kraujo spaudimo normos pagal amžių. Jos padeda įvertinti, ar spaudimas yra tinkamas konkrečiai amžiaus grupei.

AmžiusNormalus sistolinis (mmHg)Normalus diastolinis (mmHg)
20-29120-12975-84
30-39120-12980-84
40-49125-13480-89
50-59130-13985-89
60+130-13985-89

Kaip amžius veikia kraujo spaudimą?

Su amžiumi kraujagyslėse vyksta pokyčių – jos tampa mažiau elastingos. Todėl natūralu, kad vyresnio amžiaus žmonių kraujo spaudimas būna šiek tiek aukštesnis. Vis dėlto svarbu stebėti, kad jis per daug neišaugtų, nes tai gali kelti grėsmę sveikatai.

Žemas kraujo spaudimas: simptomai ir priežastys

Nors dažniau kalbama apie aukšto kraujo spaudimo riziką, žemas kraujo spaudimas taip pat gali sukelti negalavimų. Kraujo spaudimas 120/60 paprastai nelaikomas per žemu, tačiau kartais gali pasireikšti žemo kraujo spaudimo simptomai.

Žemo kraujo spaudimo simptomai

Žemo kraujo spaudimo simptomai gali būti šie:

  • Silpnumas
  • Galvos svaigimas
  • Mieguistumas
  • Apalpimas
  • Šaltos galūnės
  • Pykinimas

Jei šie simptomai kartojasi ar trikdo kasdienę veiklą, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju.

Priežastys, kodėl kraujo spaudimas gali būti žemas

Žemo kraujo spaudimo priežastys gali būti įvairios:

  • Dehidratacija
  • Mažakraujystė
  • Endokrininės ligos
  • Širdies ligos
  • Kai kurie vaistai

Norint nustatyti tikslią priežastį, svarbu atlikti tyrimus ir įvertinti bendrą sveikatos būklę. Gydymas priklauso nuo priežasties.

Kaip kontroliuoti kraujo spaudimą?

Reguliari kraujo spaudimo kontrolė yra svarbi širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai. Net jei spaudimas yra normalus, reikėtų periodiškai jį pasimatuoti ir stebėti pokyčius.

Rekomendacijos kraujo spaudimo kontrolei

Norint palaikyti sveiką kraujo spaudimą, rekomenduojama:

  • Reguliariai tikrinti kraujo spaudimą, ypač jei yra polinkis į hipertenziją.
  • Laikytis sveikos mitybos principų, riboti druskos, sočiųjų riebalų vartojimą.
  • Palaikyti sveiką kūno svorį.
  • Būti fiziškai aktyviam, reguliariai sportuoti.
  • Riboti alkoholio vartojimą.
  • Nerūkyti.
  • Mokėti atsipalaiduoti, valdyti stresą.

Gyvenimo būdo pokyčiai kraujo spaudimui reguliuoti

Kartais gyvenimo būdo pokyčių gali užtekti kraujo spaudimui sureguliuoti. Mityba, fizinis aktyvumas ir streso valdymas yra pagrindiniai veiksniai, padedantys kontroliuoti kraujo spaudimą. Tačiau jei to nepakanka, gydytojas gali skirti ir medikamentų.

Apibendrinant, kraujo spaudimas 120/60 yra normalus, tačiau šiek tiek žemesnis už vidutinį. Svarbu stebėti kraujo spaudimo pokyčius ir žinoti savo individualias normas. Sveikas gyvenimo būdas, reguliari kraujo spaudimo kontrolė ir, jei reikia, gydytojo paskirtas gydymas padės palaikyti optimalų kraujo spaudimą ir išsaugoti gerą sveikatą.

Photo of author

Jonas Sevilla

Kaip sporto entuziastas ir treniruočių specialistas, dalinuosi patarimais apie fizinį pasiruošimą, treniruočių metodus ir sveiką gyvenimo būdą. Mano tikslas yra padėti žmonėms pasiekti geriausius rezultatus sporte ir išlaikyti puikią fizinę formą.